Nevvar Salih İşgören Sk. Goker Apt No:1/1 K.4 D.8 (Sevinç pastanesi karşısı, Kültür Eczanesi üstü) ALSANCAK / İZMİR
0530 944 25 88
0232 422 12 42
0232 422 12 62

Özgeçmiş 

Dr Ali Doğan Bozdağ 1981 yılında Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1987 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisas yaparak 1993 yılında Uzman oldu. 1994 yılında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Cerrahi Kliniğinde çalışmaya başladı. 2004 yılında “Doçent” oldu.

 

2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi kadrosuna atandı. 2011 yılında Profesör oldu. 2015 yılında İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda çalışmaya başladı. 2016 yılında Özel Kordon Obezite ve İleri Laparoskopi Merkezi'nde çalışmaya başladı.

 

Klasik Cerrahi yanı sıra Onkolojik Cerrahi ve İleri Laparoskopik Cerrahi konusunda deneyimlidir (İleri laparoskopik cerrahi konusunda Morbid Obezite ameliyatları, dalak, adrenal bez ameliyatları, kolon ve rektum kanseri, Hiatus hernisi, inguinal herni ve insizyonel herni örnek verilebilir).

 

Videoanoskop adlı alet geliştirmiş ve patentini almıştır. Videoanoskop ile stapler hemoroidopeksi ameliyatını dünyada ilk uygulayan cerrahtır. Videoanoskopu ürettirmiş ve tüm cerrahların kullanımına sunmuştur.

 

Cerrahi eğitim konusunda deneyimlidir. Uzman olduğu 1993 yılından itibaren Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmış ve Cerrahi asistanların eğitimine katkı sağlamıştır. 2010 -2016 yılları arasında da  Tıp Fakültesi öğrencilerine ders vermiştir. Adnan Menderes Üniversitesi'nde çok sayıda proje geliştirmiş olup bu projeler innovatif cerrahi eğitim ve cerrahi aletler ile ilgilidir.

 

Dr. Bozdağ’ın 30’dan fazla uluslararası makalesi, bir kitap bölümü, 50’den fazla ulusal makalesi olup, çalışmaları 150’nin üzerinde atıf almıştır. Mesleği ile ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası kongrelere ve kurslara katılmış, 100’den fazla poster ve sözlü sunum yapmıştır. Ayrıca kongre sunumları için posterin içine video monte ederek yeni bir sunum şekli oluşturmuştur. “Videoposter” adını verdiği bu yöntem ile kongre boyunca sürekli olarak ameliyat filmlerini gösterme olanağı yaratmış ve çok sayıda ödül almıştır.

 

Toplam 11 patenti vardır. Patentleri cerrahi aletlerle ilgili olup, “Videoanoskop” adlı buluşu dünyanın en güçlü patenti olan “Üçlü Patent” (Triadik Patent)’i almıştır. İcat ettiği cerrahi aletin patentini alan ülkemizdeki ilk Genel Cerrah’tır.

 

Buluşlarından üçünü Adnan Menderes Üniversitesi'ne, birini Ege Üniversitesi'ne, birini Gaziantep Üniversitesi'ne bağışlamıştır. Bu sayede Adnan Menderes Üniversitesi medikal alanda patent sahibi olan ilk Üniversite ünvanını kazanmış, Ege Üniversitesi de onu takip etmiştir. Adnan Menderes Üniversitesi halen medikal alanda en çok patent sahibi olan Üniversite konumundadır. Gaziantep Üniversitesi ile yapılan özel anlaşma gereği eğer buluş üretilir ve kazanç sağlarsa geliri öğrenci bursu olarak dağıtılacaktır.

 

En çok Kongrelerde olmak üzere buluşlarından ötürü çok sayıda ulusal ve uluslararası ödül kazanmıştır. Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi ve son olarak Gaziantep Üniversitesi’nde “Bir buluş öyküsü”, “İçindeki mucidi çıkart”, “Her cerrah bir mucittir” başlıklı konuşmalar yapmıştır.

 

2010 yılında Ege Cerrahi Kongresi’nde ilk kez “Buluş yarışması” düzenlenmesinde etkin rol almış, daha sonra 2011, 2013 ve 2015 yıllarında (6., 7. ve 8. Cerrahi Araştırma Kongre’lerinde) “Buluş yarışmaları” düzenlemiştir. Bu yarışmalarda çok sayıda cerrahın patentlik buluşları olduğunu görmüş ve “Her cerrah bir mucittir” düşüncesinin doğruluğunu kanıtlamıştır. Yarışmalarda dereceye giren Cerrahların patent almak üzere çalışmalarına rehberlik etmektedir.

 

Sizi Biz Arayalım